Akcja – komunikacja – kooperacja!
Zapraszamy rodziców, dzieci i młodzież do udziału w zajęciach rozwijających kompetencje personalne i społeczne.
Zajęcia prowadzone metodą gier dydaktyczno-terapeutycznych, podczas których dzieci mają okazję w bezpiecznych warunkach trenować kompetencje personalne i społeczne, m.in.:
- asertywność,
- podejmowanie racjonalnych decyzji,
- okazywanie szacunku rozmówcom,
- aktywne słuchanie,
- argumentowanie swoich przekonań,
- przyjmowanie perspektywy rozmówcy,
- umiejętność proszenia o pomoc;
- wchodzenie w nowe środowisko,
- nawiązywanie nowych znajomości,
- rozwiązywanie konfliktów i negocjacje;
- odnajdywanie się w złożonych sytuacjach społecznych,
- krytyczne selekcjonowanie informacji dostępnych w Internecie.
Konwencja gry osadzonej w fikcyjnym świecie, sprzyja otwarciu się dzieci i młodzieży. Pozwala na samodzielne poszukiwanie rozwiązań, testowanie konsekwencji ich zastosowania w bezpiecznych warunkach, daje przestrzeń do kreatywności, poszukiwania siebie, uczy współpracy w grupie.
Pewne odrealnienie sprawia, że młodzi ludzie na swoje problemy mogą spojrzeć z innej perspektywy, a następnie wytrenowane umiejętności stopniowo zacząć wykorzystywać w prawdziwym życiu. Po zakończeniu każdego etapu gry będziemy wspólnie zastanawiać się, czy i kiedy dany problem pojawia się w naszym życiu oraz jak rozwiązania zastosowane w grze można przenieść do naszej rzeczywistości.
Tu każdy wygrywa!
Gry są konstruowane w oparciu o mechanizm win-win, są to gry kooperacyjne, a nie rywalizacyjne, dzięki czemu dziecko ma okazję podnieść poziom poczucia własnej wartości.
Dla kogo? Dla dzieci:
- nieśmiałych, wycofanych;
- o wysokim poziomie wrażliwości;
- podatnych na wpływy rówieśnicze;
- mających trudność z wyrażeniem swojego zdania i jego obroną w grupie;
- z obniżonym poczuciem własnej wartości, np, z powodu niepowodzeń szkolnych;
- z łagodnymi i umiarkowanymi trudnościami wychowawczymi.
Istnieje możliwość zorganizowania grup równoległych dla rodziców dzieci biorących udział w zajęciach.
Warsztaty będą korespondowały pod względem treści z zagadnieniami, nad którymi będziemy w danej chwili pracować z młodymi uczestnikami. Serdecznie zachęcamy do wybrania tego wariantu terapii. Równoczesna praca rodzica nad umiejętnościami wychowawczymi w kontekście problemów, nad którymi pracuje dziecko, daje dużo lepsze efekty.
Stawiamy na praktykę!
Dlatego warsztaty rodzicielskie będą obfitować w case study rozwiązywane pod okiem psychologa.
Zajęcia będą odbywać się w podziale na grupy wiekowe:
- 10-11 lat – gra zaaranżowana w konwencji fantastyki z wykorzystaniem scenariuszy autorskich oraz inspirowanych baśniami, np. “Opowieści z Narnii”
- 12-13 lat gra zaaranżowana w konwencji fantastyki z wykorzystaniem autorskich scenariuszy oraz inspirowanych powieścią “Hobbit, czyli tam i z powrotem”
- 14-15 lat gra zaaranżowana w konwencji fabuły dramatyczno-kryminalnej z wykorzystaniem autorskich scenariuszy oraz inspirowanych filmami: “Stowarzyszenie umarłych poetów”, wybrane odcinki serialu “Czarne lustro” oraz np. kryminałami dla młodzieży autorstwa Martina Widmarka.
- W razie potrzeby możemy stworzyć grupę wyłącznie dla dziewcząt, które mają trudności z odnalezieniem się w złożonych sytuacjach społecznych ze względu na wkroczenie w okres dojrzewania, w konwencji np. “Ani z Zielonego Wzgórza”.
Grupy maksymalnie 15 osobowe. Pierwszy cykl: 3 miesiące (12 spotkań),
planowany start: 16.03.2019 r.
Cena 100zł/miesiąc/os. W przypadku terapii równoległej rodzic-dziecko – 180zł.
Data spotkania informacyjnego będzie podana wkrótce. Zapisy prowadzimy w poradni oraz przez e-mail – wypełnienie i wysłanie formularza zgłoszeniowego (do pobrania tutaj w wersji edytowalnej oraz pdf ). Wypełnienie i przesłanie formularza jest wstępną deklaracją do udziału w zajęciach. Formularz mogą Państwo wypełnić elektronicznie i wysłać e-mailem bez podpisu. Ostateczne potwierdzenie deklaracji, podpisanie formularza zgłoszeniowego oraz podpisanie umowy nastąpi na spotkaniu organizacyjnym na około tydzień przed rozpoczęciem zajęć. Formularze dzieci, które nie rozpoczną uczestnictwa w zajęciach, zostaną zniszczone w sposób zapewniający bezpieczeństwo danych osobowych. Informacja w formie plakatu do pobrania tutaj.
Prowadzące:
- grupy dziecięce i młodzieżowe – mgr Ilona Baczewska, pedagog, spec. terapii pedagogicznej, zafascynowana edukacją i terapią w działaniu- praca magisterska oparta o badania w działaniu i dydaktykę za pomocą gier. Na co dzień pracuje w szkole oraz Niepublicznej Poradni P-P Pro Edu w Łomży.
- warsztaty umiejętności wychowawczych – mgr Ewelina Konert, psycholog z doświadczeniem w pracy z dziećmi i rodzicami; na co dzień pracująca w poradni p-p oraz poradni zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży; zainteresowania: systemowa terapia rodzin.